12 Jun
12Jun

האירוע שלכם מתקרב, והזמנתם צלמת?
אולי החלטתם לערוך צילומי משפחה או הריון?

אתם מתרגשים לקראת התמונות, מחכים להם ומצפים להשוויץ קצת בפני החברים והמשפחה.
ובכל זאת אתם גם קצת חוששים… אדם זר, שמצלם אתכם, מחזיק בתמונות שלכם, ואתם לא סגורים על מה הוא הולך לעשות בתמונות שלכם, לפעמים אפילו תמונות אישיות מאד, בלי שיש לכם שליטה על העניין.

תראו, אין כמעט צלם שיגיד לכם שהוא לא ישמח להשתמש בתמונות הטובות שלכם באתר שלו או בדף הפייסבוק שלו. 
כולנו אוהבים להראות ללקוחות הפוטנציאליים שלנו למה אנחנו מסוגלים והשימוש בתמונות מאד עוזר לנו ובסך הכל צלמים הגונים ישתמשו באמת בתמונות יפות ומכבדות. בינינו? הרי רב הסכויים שהגעתם אלי, או לכל צלמ/ת אחר/ת דרך הפייסבוק, או האתר שלנו וסביר מאד גם להניח שכשהגעתם לאתר, מה שהכי עניין אתכם הוא לראות תמונות שכבר צילמנו כדי להתרשם מהאיכות, הסגנון וכו׳… כך שאם אין לכם בעיה מיוחדת עם זה, יהיה נחמד מצידכם לתת לצלם שלכם אישור לעניין.

אבל… מה אם לא מתאים לכם להופיע באתר שלי לצד אותן תמונות שגרמו לכם לצלצל אלי? אולי אתם קצת יותר קנאיים לפרטיותכם, או שאתם מעדיפים להחליט ולסנן מה יצא לעולם הגדול ומה לא?
האם בעידן הדיגטילי זה חלק מהמחיר של צילומים אצל אנשי מקצוע?

ובכן, נתחיל מהסוף – לא. זה ממש לא חלק מהמחיר.

ועכשיו נחזור להתחלה… יש כמה כללי אתיקה שרב הצלמים שתפגשו ישמחו לנהוג לפיהם:
1. אישור לצלם – לפי החוק במדינת ישראל כל אדם רשאי לצלם במרחב ציבורי את מי שהוא רוצה וכמה שהוא רוצה (למעט ילדים, קטינים) וגם להשתמש בתמונות האלו – להעלות אותן לפייסבוק שלו וכו׳… 
למרות האפשרות הזו, כאשר אתם מזמינים צלמת אתם למעשה גם נותנים את הסכמתכם לכך שהיא תצלם אתכם במרחב ציבורי או פרטי. לכן ברב המקרים, תשלח לכם הצלמת הסכם הזמנת עבודה בו יפורטו כל תנאי ההתקשרות בינכם – ביניהם גם נושא הסכמתכם להצטלם.

 1. שימוש מסחרי בתמונות – הקפידו שבהסכם ההתקשרות ביניכם לבין הצלמת יופיע סעיף המבקש את הסכמתכם לשימוש בתמונותיכם. במידה וסעיף זה אינו מופיע, או שאין לכם יכולת לסמן בו שאינכם מאשרים או שאתם מאשרים בתנאי כזה או אחר – בקשו מהצלמ/ת שיוסיפו אחד כזה. אחרת, בתמונות המבוגרים שבחבורה, יהיה רשאי הצלם להעלות לאיזו פלטפורמה שירצה. (קטינים, כאמור, אסור לצלם ללא רשות מפורשת מהאפוטרופוס שלהם…).

  דוגמה מתוך הסכם ההתקשרות שלי מול לקוחותיי:

  “הלקוחות מביעים את הסכמתם לשימוש בתמונות מהאירוע על ידי הצלמת באתר האינטרנט האישי שלה/פרסומים עתידיים. הצלמת מתחייבת לנהוג במידת הרגישות לגבי התמונות ושלא לעשות שימוש נוסף בתמונות אלו ולא להעביר אותם לאף גורם שלישי לשום מטרה. בכל מקרה של פרסום תמונות שבכל זאת מסיבה כלשהיא יגרום אי-נחת ללקוחות הם רשאים ליידע את הצלמת והיא תסיר את התמונות לבקשתם באופן המיידי ביותר. (במידה והלקוחות מתנגדים לשימוש בתמונות נא לסמן כאן ___).”

  שימו לב, שגם כאשר מופיע סעיף זה, הוא מאפשר לכם לשנות את דעתכם בהמשך הדרך…
 1. זכויות יוצרים – למרות כל האמור לעיל, זכויות היוצרים על התמונות, יהיו לעולם של האמנית שצילמה אותן. לפעמים לקוחות שואלים אותי האם זה שהם שילמו על התמונה לא הופך את זכויות היוצרים לשלהם. ובכן, התשובה היא לא. התשלום הוא עבור עבודת הצלמת, הזמן שהשקיעה בצילומים עצמם, זמן העיבוד והחומרים שבהם השתמשה (דיסקים, הדפסת אלבומים וכו׳…). 
  למעשה, חלק מהסיבה שלרב צלמים לא יסכימו לבקשה להעביר אל הלקוחות את כל חומר הגלם, כולל החומר הלא מעובד הוא שהקבצים המעובדים הם ההוכחה כמעט היחידה שלי כצלמת, שאני זו שצילמתי את התמונות. זכויות היוצרים נועדו לשמור עלי, כאשת מקצוע מפני שימוש בעבודות שלי למטרות רווח של מישהו אחר ללא אישור.

  4. העברת התמונות – צלמים רבים (ואני ביניהם) מעבירים את התמונות באופן אלקטרוני דרך אתרי שליחת קבצים כבדים/פתיחת ספריה אישית בתארי האחסון שהם עובדים איתם ועוד…
  אני ממליצה (וכך גם נוהגת) להעביר את הקבצים באתרים כמו wetransfer ודומיו, בהם הגלריה האינטרנטית נמחקת באופן אוטומטי לאחר מספר ימים. 
  מדוע?  אתרי האינטרנט המסחריים מטרתם העיקרית היא.. ובכן, להרוויח כסף. בעידן האינטרנט אנחנו לא תמיד יודעים כיצד תשתנה מדיניות האתר מחר, והאם לא ישונו סעיפים קטנים פה ושם שיאפשרו לאתר בתמורה להשתמש בתמונות שנשלחות דרכו בתמורה לשירותיו.  

  לסיכום,
  לפעמים הבירוקרטיה מעיקה עלינו, היא מסרבלת מעט את החיים ואנחנו די ששים לוותר עליה.
  הרבה לקוחות שלי צוחקים ואומרים שהם בכלל לא מרגישים צורך לחתום איתי על הסכמים כי אני נחמדה, ומעוררת אמון… אני יכולה לומר בלב שלם שגם מרבית הלקוחות שלי הם כאלה. הדברים מסוכמים בע״פ, הציפיות מתואמות והכל סבבה.
  אז למה כל העיסוק הזה בניירת ואישורים?
  אתם לא תמיד יודעים מראש מה ילד יום. אולי תרצו לפרסם אותם רק במועד מסויים או לא בכל הרשתות החברתיות? אולי לא תהיו מרוצים מהתמונות ותרצו לגנוז אותם? אולי הם דווקא יהיו נהדרות כי שאתם מצפים אבל תתחילו בדיוק עבודה חדשה שלא יתאים בה שיסתובבו תמונות ברשת בהן אתם שתויים עד כלות בחתונה שלכם?

  הסכם טוב, שמאשר שימוש בתנאים שמקובלים עליכם ומאפשר לכם לבקש להסיר את התמונות במידה ועולה הצורך – ייתן לכם שקט נפשי.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.